• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
TOEFL Practice
Sorun Öğrenin
Uzman Öğretmenimiz Sayın Fuat Turgut İngilizce ile ilgili örnek sorularınızı online olarak çözüyor, sizlere, pratik ipuçları veriyor. Bu hizmetten yararlanmak için, sitemize üye olup örnek sorunuzu site yöneticisine iletmeniz yeterlidir. (Soru word, pdf veya resim formatında olabilir)
Facebook Grubumuz
Kursumuzu ve etkinliklerimizi
sitemizden olduğu gibi Facebook grubumuzdan da takip edebilirsiniz.
English Anchor, Facebook'ta da yanınızda.
Örnek Soru Tipleri
Gramer örnekleri
Soru Çözümleri
Pratik Bilgiler
ve daha fazlası
Takvim
YÖK DİL Sınavı Örnek Soruları Açıklandı. Nasıl Hazırlanmalıyız? Sorular Bizden Neler İstiyor? Fuat TURGUT yazdı.
 yökdilkursu_fuat turgut_yds_ingilizce_stratejileri_teknikleri

YÖKDİL Sınavı Örnek Soruları ve Dil Bilimci Yazar İngilizce Öğretmeni Fuat TURGUT'un Analizi için Aşağıda Verilmiş Olan Soru Türlerini Tıklayınız ;
Kelime Soruları 
Tense,Structure,Bağlaç,Edat Soruları 


Diğer Soru Türleri ile ilgili Analizlerimiz Devam Edecektir.

YÖK DİL ile ilgili En ÇokSorulan Sorular ve Cevapları

  • Yök dil sınavı kaç alandan yapılmaktadır?
Sınav 3 alandan yapılmaktadır; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri.
  • Ben Hangi Alandan Sınava Girmeliyim?
Hangi alandan sınava gireceğiniz okuduğunuz bölüm ve girmek istediğiniz bölüme göre belirlenmelidir. Önümüzdeki günlerde akademik amaçlı duyurularda zaten hangi alandan puan istendiği mutlaka belirtilecektir. 
Ancak, bir fikir olması açısından şunları söyleyebiliriz.
İşletme-İktisat-Maliye-Coğrafya-Tarih-Eğitim Bilimleri-Türk Dili ve Edebiyatı-Müzik-Beden Eğitimi-Resim Bölümü Mezunları YÖK DİL Sınavına Sosyal Bilimler alanından girmelidir. Ya da bu alanlardan birisinde yüksek lisans-doktora yapacaksa gene Sosyal Bilimler Testine girmelidir.
Fizik-Kimya-Biyoloji-Bahçe Bitkileri-Mühendislik-Matematik-Mimarlık gibi bölümlerden mezun olablar ya da bu alanlardan birinden akademik kariyer elde etmek isteyenlerse YÖKDİL Sınavına Fen Bilimleri alanından girmelidir.
Tıbbi Biyoloji-Patoloji-Halk Sağlığı-Biyo Kimya-Fizyoloji bölümleri içinse Sağlık Bilimlerinden YÖK Dil Sınavına girmek uygun olacaktır.

  • Kelime açısından YDS mi YÖK DİL SInavı mı daha zordur?
YÖKDİL Sınavı YDS'ye göre Kelime açısından daha avantajlı bir sınavdır. Çünkü sorulardaki kelimeler adayın vakıf olduğu bilim alanından oluşacağından burada aday terminolojik olara bu kelimelere daha yatkındır. Bilhassa meslek olarak bu alanla ilgili çalışnlar zaten jargon olarak bu kelimeleri sıklıkla kullandıklarıdan cümlelerin anlamlarına daha kolay ulaşacaklardır.

  • Kamu Personeli YÖKDİL Puanı ile Dil Tazminatı Alabilir mi ya da görevlendirme için kullanabilir mi?
Hayır. Dil tazminatı için Memurları ya da Kamu çalışnalarının YDS'ye girmeleri gerekmektedir.

  • YDS puanım üniversite kabullerinde artık geçersiz mi?
Hayır. YDS puanları hala geçerliliğini korumaktadır ve bundan sonra aksi duyurulmadığı sürece de YÖK DİL sınavı ile aynı işlevde olacaktır. Ancak,şahsi öngörüm bu sınavın kısa bir zaman içinde sadece Kamu Personeli Dil Tazminatı Sınavı niteliğine dönüşeceğidir. Ayrıca üniversiteler isterlerse bundan böyle alacakları bir senato kararıyla sadece YÖK DİL sınavını kabul edeceğiz de diyebilirler.

  • YÖK DİL sınavında soru türleri nelerdir?
YÖKDİL Sınavının şimdilik YDS Soru türlerinden bir farkı olacakmış gibi görünmemektedir. Ancak ileride bu sıanavın daha beceri odaklı bir sınav olması hedeflenmektedir. Yani, konuşma-dinleme bölimleri eklenebilecektir. Tabi bu ilk sınavlarda gerçekleşebilecek bir durum değildir.
YÖK Dil Sınavında da YDS gibi Kelime Soruları, Tense Soruları, Bağlaç Soruları, Cloze Test Soruları, Cümle Tamamlama Soruları, Paragraf Tamamlama Sorları, Diyalog Soruları,Çeviri Sorularaı, Yakın Anlamlı Cümle Soruları, Aykırı Cümle Soruları ile Paragraf (Pasaj) soruları yer alacaktır.

  • YÖKDİL Sınav Sorularını Çözmek İçin Teknikler, Stratejiler, Taktikler Var mıdır?
Tüm sınavlarda olduğu gibi YÖKDİL Sınavı için de bir bağıntı oluşturabiliriz. Ve bu bağıntını en önemli referans noktası da daha önceki yıllarda uzun zaman düzenlenmiş ÜDS olur. Akademik amaçlı dil ölçme sınavının en bilinen ve süre açısından da uzun denilebilecek bir süre uygulanan ve OSYM tarafından hazırlanmış bu sınav YÖKDİL için en iyi bağıntıyı oluşturacaktır. Her ne kadar bu YÖK DİL Sınavı Anadolu Üniversitesi tarafından uygulanacak olsa da sorular Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacaktır. Çok eski yılarda da Ankara Üniveristesi ağırlıklı hocalardan oluşan komisyonlar ÖSYM için ÜDS sorularını hazırladılar. Çok bir şey değişeceğini sanmam. Hal böyle olunca tabi sorulara nasıl bakacağımız , okuma parçalarında neler yapabileceğimiz, dilbilgisi açısından neleri bilmemiz gerektiği konusunda bir takım taktikler, teknikler ve stratejiler tabi ki vardır. Ama unutmayalım bu taktikler belli bir Genel İngilizce seviyesi olan kişiler üzerinde daha faydalı ve etkili olmaktadır. 
Zamanımız varsa mutlaka Sınav Tecrübesi yüksek Öğretmenlerin derslerine katılmak önemlidir. Buralarda öğreneceğiniz bir takım yaklaşımlar size en az 15 puan kazandırır. Özellikle de 70 üstü puan hedefleyenlerin mutlaka soru çözme teknikleri iyi bilmeleri ve analitik çözüm taktiklerini öğrenmeleri gerekir.
 
                                                      Dil Bilimci Yazar İngilizce Öğretmeni
                                                                           Fuat TURGUT


Yök dil sınavları, Fuat TURGUT yönetiminde yökdil stratejileri, yök dil kelimeleri, yök dil taktikleri, yökdil şifreleri, yök dil kursu, online yökdil kursuPaylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      5267 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İngilizce Hazırlık Destek

 writing,essay

Writing için gerekli her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Free English ZONE
 İngilizce Ders,İngilizce Kurs
İngilizce Serbest Ders Çalışma Bölgesi.
İngilizce Gramer,Okuma,
Dinleme,Konuşma,
Yazma Çalışmaları
YDS Kurslarımız
Çocuk İngilizcesi
Küçüklerimizi de unutmadık. Çocuklarımızın yaz döneminde eğlenerek ve neşeli bir şekilde İNGİLİZCE öğrenmesini sağlayabiliriz. English Anchor'un, çocuk ingilizcesi konusunda uzman eğitmen kadrosu ile yaz dönemindeki kurslarımız açılmış bulunuyor. Ayrıntılar için lütfen bize ulaşınız
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret846909
İngilizce Bilmek ya da Bilmemek Live Video Project