• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Üyelik Girişi
TOEFL Practice
Sorun Öğrenin
Uzman Öğretmenimiz Sayın Fuat Turgut İngilizce ile ilgili örnek sorularınızı online olarak çözüyor, sizlere, pratik ipuçları veriyor. Bu hizmetten yararlanmak için, sitemize üye olup örnek sorunuzu site yöneticisine iletmeniz yeterlidir. (Soru word, pdf veya resim formatında olabilir)
Facebook Grubumuz
Kursumuzu ve etkinliklerimizi
sitemizden olduğu gibi Facebook grubumuzdan da takip edebilirsiniz.
English Anchor, Facebook'ta da yanınızda.
Örnek Soru Tipleri
Gramer örnekleri
Soru Çözümleri
Pratik Bilgiler
ve daha fazlası
Takvim
YÖKDİL,YDS,LYS5,TOEFL,IELTS,HAZIRLIK ATLAMA İÇİN AKADEMİK OKUMA ÇALIŞMALARI
>

NASIL BİR READING (OKUMA) ÇALIŞMASI YAPMALIYIZ ?

 

Okuduğunu Anlama Soru Türleri İngilizce Yeterlilik Sınavlarının vazgeçilmez soru türlerindendir.

Yökdil,YDS,LYS5,TOEFL,IELTS,Hazırlık Atlama,PTE,FCE,GMAT,GRE,SAT,YÖK DİL 

ve benzeri bir çok sınavın vazgeçemediği sorulardandır Reading. Tüm sınavların belki de ortak tek soru türüdür. Bu nedenle de hangi sınava hazırlanırsak hazırlanalım en çok önem vermemiz gereken bölümdür. Ayrıca Paragraf ya da Pasaj Okuma çalışmaları hem structure (dil bilgisi yapısı) hem de vocabulary (kelime) açısından da önemlidir. En iyi kelime kazanımı sağlama yöntemlerindendir Reading. Ancak, bir çok kişi bu okuma çalışmalarını doğru gerçekleştiremez, nasıl okuma çalışması yapacağını bilemez.

Sizlere Okuma Çalışmalarınızda yardımcı olabilecek tavsiyelerimiz şöyle ;

 • İngilizce Sınavları için yapacağımız paragraf ya da pasaj çalışmalarımız için öncelikle doğru kaynaklardan faydalanmalıyız. Bu makaleler günlük , sıradan yazılar olmamalıdırlar. Çünkü burada sizin ihtiyaç duyacağınız şey günlük anlatım değil, akademik,bilimsel anlatımdır.  Bu kaynaklarda örnekler sizler için sitemizde hazırlanmıştır.
 • Akademik makalelerdeki dil bizim sınavlarımızda ihtiyaç duyacağımız ve bimemiz gereken anlatım biçimini oluşturur. Ayrıca kelimeler de akademik kelimelerdir. Akademik  Kelime Listesinde bulunan kelimeler kullanıldığından bu paragrafları çalışmak bizim için yararlı olacaktır.
 • Unutmayalım akademik bir paragraf okuma çalışması yapmak sadece paragraf sorularını çözmek için değil aynı zamanda pargraf tamamlama soruları, cümle tamamlama soruları, kelime soruları ve hatta cloze test soruları için de çok faydalıdır. Aslına baktığınızda tüm akademik amaçlı sınavların tüm soru türlerini kolaylıkla çözebilmemiz için akademik paragraf okuma çalışması yapmamız gerekir.
 • Seçtiğimiz makaleler çoğunlukla eko sistem, çevre, teknoloji, tarihi olaylar ve biyografiler olmalı. Bu konular aynı zamanda evrensel konular da olduğundan tüm İngilizce sınavlarında mutlaka yer alırlar.
 • Yukarıda belirttiğim türde bir makale seçtikten sonra okumaya sadece okumuş olmak için başlamamalıyız. Bu tür bir okuma bize bir şey kazandırmaz. Öncelikle şöyle genel bir göz atalım paragrafa.  Ortalama neden söz ettiğini anlamaya çalışalım yani konu nedir diye bir bakalım.  Pasajın ilk ve son bölümleri bizim için önemlidir buraları okuyarak konuyu anlamaya çalışalım. Makale ne ile ilgili sorusuna cevap bulalım.

 

 • Daha kapsamlı bir okuma çalışmasına başlamak için öncelikle gerekli olan malzemeleri sayalım; renkli kalemler, sözlük, A-Z harflerine ayrılmış kelime defteri J . Okurken mutlaka önemli cümlelerin ve  kelimelerin altlarını çizerek okuyalım. Bunu yaparken farklı renkler kullanırsanız daha dikkatinizi çekecek bir çalışma yapmış olursunuz. Peki nelerin altını çizmelisiniz ?
 1. Zarflar ( örnek; immensely…)
 2. Sıfatlar (örnek; the biggest…)
 3. Bağlaçlar (örnek; Although…)
 4. Geçiş Kelimeleri (örnek; However..)
 5. Conditional yapılar (örnek; unless…)
 6. Edatlar (örnek; due to….)
 7. Anahtar Kelimeler (örnek; change…)

 

 • Tüm bunları yaparken anlamını bilmediğiniz kelimeleri mutlaka Kelime Defterinize yazın. Ancak, hemen sözlüğe sarılıp anlamına bakmayın. Kelimenin geçtiği cümleyi okuyup kelime ile ilgili çıkarım yapmaya çalışın bu şekilde bir çıkarım yapamadığınız takdirde kelimenin geçtiği cümlenin bir önceki ve bir sonraki cümlelere bakarak çıkarımda bulunun. Çıkarım yaptığınız bu kelimenin defterde karşısına bu çıkarımınızı yazın. Tüm okumanız tamamlandıktan sonra bu kelimelerin anlamlarına sözlükten bakın ve karşısına yazın. Bu kelimelerin geçtiği cümleyi de örnek cümle olarak mutlaka yazın.
 • Bu şekilde okuma çalışmasını tamamladığınız makale için sıklıkla sorulan soru türlerini kendinize de sorun.

a.      We can understand from the passage that…..

b.      It is clearly pointed in the passage that …..

c.       According to the passage …….

Gibi genel sorulara paragrafta önemli bulup altını çizdiğiniz cümleler yardımıyla ya da kelimeler yardımıyla cevap vermeye çalışın.

 Paragraf Çalışmalarınızda Sizlere Yardımcı Olacak Kaynaklara Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

*Kaynaklar farklı bir pencerede açılacağından bu pencereyi kapatmadan aşağıdaki sözlüğümüzü kullanabilirsiniz.

Online Translator

Enter a term and click on "Translate"

Translation Software online translator for full texts, sentences and

phrases in more than 20 languages.

 İngilizce Sözlük,Kelimeler,English Dictionary,Vocabulary,Words,Sentence,Text,
Translator

      #ydskursuankara #ydsreading #ydsparagrafsorulari 
#fuathocaydsteknikleri #onlineydskursu #lys5kursu
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      8682 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İngilizce Hazırlık Destek

 writing,essay

Writing için gerekli her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Free English ZONE
 İngilizce Ders,İngilizce Kurs
İngilizce Serbest Ders Çalışma Bölgesi.
İngilizce Gramer,Okuma,
Dinleme,Konuşma,
Yazma Çalışmaları
YDS Kurslarımız
Çocuk İngilizcesi
Küçüklerimizi de unutmadık. Çocuklarımızın yaz döneminde eğlenerek ve neşeli bir şekilde İNGİLİZCE öğrenmesini sağlayabiliriz. English Anchor'un, çocuk ingilizcesi konusunda uzman eğitmen kadrosu ile yaz dönemindeki kurslarımız açılmış bulunuyor. Ayrıntılar için lütfen bize ulaşınız
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam74
Toplam Ziyaret846909
İngilizce Bilmek ya da Bilmemek Live Video Project